Jakie są rodzaje firanek do kuchni

Każdy szczegół musi być przemyślany, aby nadać wnętrzu harmonijny i wykończony wygląd. Oprócz wyboru funkcjonalnych i praktycznych mebli kuchennych należy zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak zasłony.

Jakie zasłony wybrać do kuchni?

Firany do kuchni reprezentowane są przez bardzo różnorodną ofertę dostępnych modeli. Aby prawidłowo je wybrać, należy poznać podstawowe cechy każdego typu. Zasłony z lambrekinem to eleganckie tkaniny z falbanami. Ich głównym zadaniem jest ozdabianie gzymsu.

Lambrekiny są bardzo popularne ze względu na swój wygląd, mogą zmienić każde okno w piękne dzieło sztuki. Zasłony te raczej nie będą jednak pasować do nowoczesnych stylów, takich jak secesyjny czy loftowy. Jeśli chodzi o tkaninę, nie powinna ona gromadzić na sobie dużej ilości kurzu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zaimpregnowanie go specjalną substancją, która chroni przed zapłonem.

Krótkie zasłony do kuchni

Bardzo praktyczna w kuchni. Ich zaletą jest to, że nie zasłaniają parapetu (dzięki czemu zyskuje się dodatkową przestrzeń), są łatwe w czyszczeniu i dostępne w szerokiej gamie kolorów. Łatwo zdejmowalne i zmywalne.

Zasłony rzymskie

Zasłony rzymskie posiadają regulowany arkusz tkaniny. Można je z łatwością opuszczać i podnosić. Tworzy piękne poziome, równe fałdy. Jest to doskonały sposób, aby bez wysiłku i szybko regulować dopływ światła dziennego do kuchni. Nadaje się do każdego stylu wnętrza.

Firany w oknach wykuszowych

Najlepiej nadaje się do dużych kuchni. Stworzą one swoistą scenografię teatralną. Należy przede wszystkim unikać efektu ciężkich tkanin. Umożliwiają one łatwą regulację żądanej wysokości firany. Pranie zasłon nie jest zalecane, dlatego lepiej nie wieszać ich, jeśli w pobliżu okna znajduje się kuchenka lub miejsce do gotowania. Łatwo dopasować je do każdego stylu wnętrza.

Zasłony z obręczami

W tego typu firanach główną uwagę zwraca się na materiał, z którego są wykonane. Powinien być ekskluzywny i sprawiać wrażenie przewiewnego. Efekt ten najlepiej uzyskać, stosując tiul, który łatwo i pięknie powiewa na wietrze. Pasuje do każdego wnętrza. Wszystko zależy od materiału, z którego wykonane są obrączki: drewno nadaje się do stylu wiejskiego, a metal do stylu nowoczesnego.

Firany francuskie

Reprezentują piękną i prostą tkaninę. Styl użytkowania jest klasyczny lub barokowy. Wersja kuchenna zasłon wykonana jest z dwóch warstw. Górna krótka warstwa jest wykonana z gęstej tkaniny i jest zaprojektowana tak, aby tworzyć piękne kaskady. Warstwa spodnia jest wykonana z tiulu, jedwabiu lub materiału syntetycznego. Dobrze się piorą, przepuszczają światło słoneczne i dobrze się układają.

About the Author

Related Posts